Bulimija, bolezen, ki kmalu postane navada

Na samozavest ima velik vpliv naša samopodoba. Toda kaj se zgodi, če sami sebe vidimo drugače? Posledica tega je lahko bulimija, ki je huda bolezen motnje hranjenja, spopasti se z njo pa je zelo težko. Če se želite pozanimati o tej bolezni, se lahko na spletni strani http://anjabas.si/bulimija/ preberete zgodbo o nastanku in zmagi nad bulimijo. Anja Baš je v mladih letih imela bulimijo, toda z njo se je spopadla in jo premagala. Njena zgodba je osupljiva in pomaga mladim po celotni Sloveniji, ki trpijo za isto boleznijo.

Kaj spoh je bulimija? Je bolezen, kjer se oseba prenajeda, brez da bi bila lačna, za tem pa se počuti krivo, nagnusno, prestrašeno, se boji, da bi se zredila, zato se zaužite hrane znebi z bruhanjem, ki ga sproži sama. Bruhanju lahko sledi ponovno prenajedanje zaradi vseh občutkov, ki pri tem nastanejo. Druga vrsta bulimije pa je stradanje in prekomerna vadba po prenajedanju.

bulimija

Bulimija je pogosto vzrok prenizke samozavesti. Osebe se nenehno počutijo predebele, zato se počutijo krive za vsak zaužit košček hrane, ki ga iz telesa odstranijo z bruhanjem. Osebe si postavijo nek cilj, oziroma postavo, ki jo želijo doseči, največkrat pa si mislijo, da jih bodo ljudje imeli veliko raje, če bodo ta cilj dosegle. Tako začnejo z hujšanjem, toda njihova teža se ne znižuje dovolj hitro, zato skorajda že nehajo jesti. Toda nenehno se jim poraja želja po zaužitju hrane, ki pa jih sčasoma premaga, takrat pa zaužijejo veliko preveč hrane, saj se ne morejo zaustaviti. Temu sledi občutek gnusa, krivde in obžalovanja, zato osebe iščejo način, kako bi lahko to hrano čim hitreje spravile iz sebe. Način je le en – bruhanje. Kmalu postane hrana pravi sovražnik za osebe, ki pa jo ob zaužitju takoj izbruhajo. Bulimija se s časom le stopnjuje in na koncu postane že neizogibna navada. Osebe drastično izgubljajo teži, na koncu pa na njihovem telesu ostane le še kost in koža. Toda bulimija je bolezen, ki jo je zelo težko premagati, saj s časom bruhanje postane že avtomatsko, osebe pa z bruhanjem ne znajo odnehati.

Zdravljenje bulimije je dolgotrajno, osebe pa pri tem potrebujejo pomoč. Začetni vzrok nastanka te bolezni je v večini primerov iskanje zunanje potrditve, oziroma, da bi jo imeli ljudje radi. Toda včasih tudi, da osebi nekdo pove, da jo ima rad ne pomaga, saj se še vedno želi dobro počutiti v svojem telesu. Zmaga nad boleznijo nastopi šele takrat, ko oseba vzljubi svoje teli in predvsem sama sebe.