Polži na vrtu

Polži na vrtu so se razmnožili v zadnjih petnajstih letih, ko se je pričel intenziven uvoz lončnic. Na vrtu so aktivni uničevalci tako rdeči in črni lazarji, kot tudi majhni solatni polžki in polži s hišico. Najbolj osovraženi so nedvomno tisti majhni polžki, ki jih skupaj z oprano in pripravljeno solato postrežemo na mizo.

Polži obožujejo skrivališča, kot npr. kompostni kup, živa meja, zastirka, zato moramo najprej poskrbeti, da jim tukaj nekoliko otežimo pot (kompostni kup nekoliko odmaknemo od samega vrta, gredice uredimo in odstranimo plevel in odpadlo listje). Zastirko čimprej, ko je dovolj suho, odmaknemo, saj se pod njo zadržuje vlaga, ki jo polži obožujejo.

Vrtičkarji večinoma bijejo bitke s polži na vrtu z mehanskim pobiranjem v večernem času in po dežju, ko so polži najbolj aktivni. Žal je takšno pobiranje precej neučinkovito, saj je njihovo razmnoževanje mnogo hitrejše, kot mi uspemo pobirati. V zadnjih letih je zelo popularna rešitev tudi pivo, rezine jabolk in surov krompir. V vseh teh primerih uničujemo, odstranjujemo le odrasle polže, na ličinke s tem ne vplivamo.

Polži na vrtu

Nekateri vrtičkarji so odkrili učinkovito odstranjevanje polžev z racami, goskmai, kokošmi, naredijo si tudi kotiček za privabljanje ježev, krtov in žab. Žal večina vrtičkarjev ni tako navdušena nad domačim živalskim vrtom, zato raje uporabljajo mehanske ovire proti polžem.

Obstaja pa še en učinkovit in preverjen način odstranjevanja polžev na vrtu, in sicer z uporabo organskih gnojil Neem in zeolitna moka. Neem cake v zemlji prepreči razvoj ličink, zeolitna moka na površini zemlje pa polžem onemogoča prehodnost, zato se na vrtu ne zadržujejo. Neem cake je široko uporabno talno gnojilo, ki deluje z močjo insekticida in vpliva na uničenje večine talnih škodljivcev, od polžev, strun, koloradskih hroščev in ličink majskega hrošča.

Polže na vrtu zelo privlači  hlevski gnoj, ki vsebuje veliko dušika in zato dela vrtnine sočnejše. Torej, izogniti se je potrebno hlevskemu gnoju in polžev na vrtu bo takoj manj.